Tipy a triky

Aktovka

Kožené aktovky nejprve omyjeme vlažnou vodou, do níž jsme přidali trochu octa. Pak je do sucha vytřeme, ušleháme vaječný bílek, kápneme do něj několik kapek terpentýnu, dobře promícháme a vetřeme do kůže. Po dokonalém zaschnutí vyleštíme kouskem flanelu do vysokého lesku. Stejně čistíme i boty, kabelky a kufříky z umělých hmot či kůže.

Alkohol

Nemusí být v domácnosti vždy jen příčinou sporů a hádek, může nám mnohdy posloužit k věcem a činnostem sice méně zajímavým, rozhodně však daleko prospěšnějším. Můžeme jej s úspěchem použít například k čištění JANTARU, postříbřených kovů a zlata. Čerstvé skvrny od alkoholu vyčistíme vlažným lihem, starší pak kysličníkem.

Bábovka – vyklápění

Nejšikovněji to uděláme tak, že na povrch formy přiklopíme talíř nebo plochou mísu a formu obrátíme. Neodpadne-li bábovka hned od formy, zchladíme obrácený povrch formy utěrkami namáčenými ve studené vodě. Tak bábovka odpadne od stěn formy a dobře se vyklopí, aniž ji potrháme.

Bramborák

Nejnepříjemnější na přípravě bramboráku je jistě strouhání brambor. Řada žen dokonce jen z tohoto jediného důvodu ochuzuje svou rodinu o příjemný labužnický zážitek. A přitom je pomoc tak snadná - velmi rychle ustrouháme brambory na strojku na strouhání rohlíků. A aby byl bramborák křehký a křupavý, přidáme do rozstrouhaných brambor lžíci hrubší strouhanky. Pořádný bramborák má vonět česnekem. Aby byla vůně i chuť stejnoměrná, vložíme do vykrojeného bramboru stroužek česneku a obojí nastrouháme společně. Podaří se nám udělat najednou dva úkony a navíc si ušetříme práci s mytím prkénka.

Drahokam

I drahokamy je třeba občas vyčistit a vrátit jim tak jejich původní lesk a krásu. Nejjednodušším a také nejlepším způsobem je ponořit drahokamy (a polodrahokamy a umělé kameny) do lihové lázně a pak je vyleštit kouskem flanelu. Stejně dobře je vyčistíme také houbičkou namočenou do vody s trochou octa. Opět je nezapomeneme dobře otřít a vyleštit kouskem flanelu.

Inkoust

Řada hospodyněk ví, že přidá-li do poslední máchací lázně pár kapek modrého inkoustu, budou záclony po uschnutí jako nové, protože inkoust oživí jejich barvu. Pokud byste však přidali do vody inkoustu více či manžel při psaní domácího úkolu za nezdárné dítko dokázal popsat vedle sešitu i svou bílou košili, nabízíme vám několik způsobů k odstranění inkoustových skvrn:

    * skvrny velmi dobře pouštějí po vyprání ve vodě s přidáním přípravku NAMO
    * čerstvou skvrnu ihned namočíme vodou a vysušíme savým papírem, potom čistíme saponátem a nakonec citrónovou šťávou
    * skvrnu čistíme kuchyňskou solí navlhčenou citrónovou štávou, necháme chvíli působit a potom důkladně vymácháme
    * čerstvé skvrny na bílém prádle přepereme v horkém mléce – skvrnu ponoříme do syrového mléka a necháme v něm, dokud mléko nezkysne, a potom normálně vypereme nebo skvrnu navlhčíme a posypeme kuchyňskou solí, asi po hodině vypereme
    * skvrny na parketách vyčistíme citrónovou šťávou
    * skvrny na kovralovém koberci odstraníme TIXEM, který nasypeme na postižené místo a zalijeme horkou vodou. Pak vytíráme čistým hadříkem tak dlouho, až skvrna zmizí.